Do środków ochronnych BHP zalicza się wiele różnych elementów – podstawą są przede wszystkim buty, rękawiczki oraz kask. Na placach budowy i w wielu magazynach wymaga się też stosowania kamizelek odblaskowych oraz wielu innych elementów. W trakcie wykonywania różnego rodzaju prac przydatne okazują się nakolanniki. Chociaż wydaje się, że to mało potrzebne elementy, bez których można się obyć, zobacz dlaczego warto je stosować.
Nakolanniki w pracy – co warto o nich wiedzieć?
Nakolanniki zaliczane są do przydatnych środków ochrony indywidualnej. To elementy, które używa się zarówno w konkretnych pracach, jak i dyscyplinach sportowych. Należą do grupy akcesoriów BHP, które powinno się wykonywać w przypadku niektórych czynności. Dlaczego są one tak istotne? Wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę – amortyzują drgania oraz wstrząsy, które niemal zawsze są obecnie na budowach. Ich zadaniem jest izolacja stawów od podłoża, które niekiedy jest mokre lub zimne. Zabezpieczają nie tylko przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi, ale też przed bezwolnym uciskiem stawu, który ogranicza prawidłowe ukrwienie. Pozwalają na wielogodzinną komfortową pracę. Dzięki nim, nie tylko kolana, ale całe ciało pracownika nie będzie aż tak szybko się męczyć. Minimalizują one ryzyko pojawienia się dolegliwości bólowych. Nakolanniki warto stosować zawsze wtedy, gdy istnieje ryzyko bezpośredniego urazu stawu kolanowego oraz przy pracach, które przez długi czas wykonuje się w pozycji klęczącej, co może doprowadzić do urazów.
Jakie ochraniacze na kolana wybrać?
Skuteczne ochraniacze kolan powinny być ergonomiczne oraz dopasowane do postury pracownika. Nie mogą ograniczyć ruchów – muszą być wygodne oraz najlepiej jak chronią kolana w najwyższym stopniu. Niektóre ich parametry określają zasady BHP. Na rynku odzieży ochronnej wyróżnić można kilka różnych rodzajów nakolanników, które różnią się materiałem, z jakiego zostały wykonane oraz przeznaczeniem. Każdy materiał ma swoją specyfikę i pozwala na użytkowanie w przypadku różnego rodzaju aktywności. Dostępne są między innymi nakolanniki skórzane, które co prawda nie chronią przed uderzeniami, ale dobrze zabezpieczają przed otarciami. Wewnątrz są wyposażone w wyściółkę, która podnosi komfort użytkowania. Innym rodzajem są miękkie i lekkie nakolanniki żelowe, które chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Skutecznie zwiększają komfort, jednak szybko się zużywają. Jeszcze innym rodzajem są nakolanniki gumowe, które gwarantują najwyższą ochronę przed uderzeniami. Są odporne na wilgoć i odkształcenia.