Jesteś na etapie aranżacji swojego mieszkania i zastanawiasz się, nad rozmieszczeniem konkretnych pokojów? Ich układ jest niezwykle ważny, ponieważ bezpośrednio wpływ na komfort i użytkowanie mieszkania. Ogromnym dylematem dla większości osób jest to, czy połączyć salon z kuchnią, zyskują w ten sposób dużą otwartą przestrzeń, czy też postawić na dwa oddzielne pomieszczenia. Dowiedź się, jakie wady i zalety ma takie rozwiązanie oraz jak można w prosty i estetyczny sposób zaaranżować salon połączony z kuchnią.
Salon połączony z kuchnią – czy warto?
Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które często pojawia się w katalogach wnętrzarskich. To interesująca opcja zarówno dla osób, które mogą pochwalić się dużym metrażem, jak i dla mieszkańców kawalerek. Jakie ma zalety? Przede wszystkim, dwa pomieszczenia połączone w jeden sprawiają wrażenie, że mieszkanie jest optycznie większe i przestronne. Dociera do niego też więcej światła, dzięki czemu przebywanie w nim nastraja pozytywną energią. W dodatku, to dobry sposób, aby zaoszczędzić sporo miejsca. Można w tym celu wykorzystać przestrzeń, którą zajęłaby ściana. Salon połączony z kuchnią nadaje Ci mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Przestrzeń ta może pełnić wiele różnych funkcji – między innymi salonu, kuchni, jadalni lub też miejsca do odpoczynku i wspólnych spotkań. Jeżeli chodzi o wizyty gości, rozwiązanie takie pozwala Ci na utrzymanie z nimi kontaktu, nawet jeśli akurat kończysz przygotowywanie posiłku. Co więcej, to aranżacja, która przypadnie do gustu rodzicom, ponieważ mogą doglądać dzieci w trakcie gotowania.
Jak połączyć salon z kuchnią?
Istnieje wiele różnych sposobów, aby połączyć salon z kuchnią. Najważniejszą zasadą, aby uzyskać atrakcyjny efekt jest zachowanie spójnej aranżacji. W praktyce oznacza to, że te dwa pomieszczenia powinny być urządzone w tym samym stylu oraz utrzymane w harmonizujących ze sobą kolorach – co nie oznacza, że muszą one być identyczne, czasami doskonale sprawdzi się połączenie odcieni na zasadzie kontrastów. Ciekawą propozycją jest umieszczenie barku lub wyspy na granicy tych dwóch pomieszczeń. W ten sposób, można optycznie je oddzielić, dzięki czemu staną się odrębne, a jednocześnie nie zaburzy to otwartej przestrzeni. Podczas aranżacji salonu otwartego na kuchnie, trzeba też zastanowić się nad wyborem podłogi – dostępne są dwa rozwiązania. Może ona być jednolita i utrzymana w tym samym kolorze, co spotęguje wrażenie przestronności albo też utrzymana w zupełnie innym stylu – na przykład do kuchni można wybrać płytki, a do salonu panele lub wykładzinę.